FVM O'zbekiston bilan mehnat unumdorligini oshirish bo'yicha eng yaxshi amaliyotlar bilan o'rtoqlashadi
Mehnat unumdorligi sohasidagi federal vakolat markazi (FVM) 2 noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti va "ENERGO SYSTEMA NVA"Toshkent korxonasi bilan shartnoma tuzdi. Ushbu korxona O'zbekistonda mehnat unumdorligi sohasida Rossiya-O'zbekiston hamkorligi doirasida tejamkor ishlab chiqarish texnologiyalarini joriy etish uchun birinchi maydon bo'ladi.
Shartnoma Rossiya federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Oreshkin va O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va sanoat vaziri Botir Xodjayev ishtirokida fkk Bosh direktori Nikolay Solomon, prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktorining birinchi o'rinbosari Shuxrat Shukurov, "ENERGO SYSTEMA NVA" MCHJ bosh direktori Rashid Karimov tomonidan imzolandi. Shartnomani imzolash marosimi Toshkentda Shanxay hamkorlik tashkilotiga (SHHT) a'zo davlatlar hukumat rahbarlari Kengashining sammiti doirasida bo'lib o'tdi.
Sizning afzalliklaringiz va qiziqishlaringiz bo'yicha mahsulotlar va etkazib beruvchilar tazmasini moslashtiring. Korxonaning ishlab chiqarish quvvati yetakchi ishlab chiqaruvchilarning zamonaviy uskunalari bilan jihozlangan bo'lib, ular elektr jihozlari va metall konstruksiyalarning keng nomenklaturasini ishlab chiqarish imkonini beradi. Ishlab chiqarish jarayonlarini optimallashtirish bo'yicha pilot loyiha kompaniyaga nafaqat operatsion va iqtisodiy ko'rsatkichlarni oshirishga, balki O'zbekistonning boshqa korxonalari uchun ham namuna bo'lishga yordam beradi.
Imzolangan shartnomaga muvofiq fkk ekspertlari O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar institutiga qo'shimcha investitsiyalarni jalb qilmasdan korxonaning ichki resurslaridan foydalangan holda mehnat unumdorligini oshirishning noyob usullarini taqdim etadilar.
Bundan tashqari, "ENERGO SYSTEMA NVA" korxonasida tejamkor ishlab chiqarish texnologiyasi joriy etiladi, buning natijasida jarayonning davomiyligi va tugallanmagan ishlab chiqarishning ortiqcha zaxiralari kamayadi va loyihani amalga oshirish uchun yarim yil ichida ishlab chiqarish kamida 10% ga oshadi. Shu maqsadda kompaniya eng moliyaviy jihatdan samarali ishlab chiqarish oqimini tanlaydi. Ishchi guruh bilan birgalikda fkk ekspertlari uni yalang'och ishlab chiqarish vositalaridan, xususan, xaritalash va "spagetti" diagrammasidan foydalanib, mahsulotni yaratish jarayonida harakatlanishini aks ettiradi. Bu oqimdagi muammoli joylarni aniqlaydi va ularni 5S tizimi, standartlashtirilgan ish, tortish tizimi, birlik mahsulotlarining oqimi, ichki sifat va boshqa vositalar yordamida yo'q qiladi.
"O'zbekiston Rossiyaning strategik muhim hamkoridir. Savdo aylanmasining ijobiy dinamikasini hisobga olgan holda, biz O'zbekiston korxonalari samaradorligini oshirishdan manfaatdormiz. O'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish maqsadida FTSK ekspertlari ishlab chiqarish jarayonlarini optimallashtirish bo'yicha texnologiyalar, texnikalar, ishlanmalar va o'quv dasturlari bilan bo'lishishga tayyor. Biz ushbu vositalar sinov loyihasi doirasida zavodda muvaffaqiyatli ildiz otishiga ishonamiz va yangi bosqichga chiqishga tayyor bo'lgan boshqa o'zbek kompaniyalari o'z samarasini ishonchli namoyish etadi", - dedi fkk bosh direktori Nikolay Sulaymon.
Kompaniyaning ishchi guruhi bilan birgalikda fkk mutaxassislari korxona maqsadlarini parchalab tashlashadi. Buning uchun maqsadlar daraxti quriladi, asosiy ishlash ko'rsatkichlari xaritasi yaratiladi va amaliyotga axborot markazlari kiritiladi, buning natijasida ishni tasavvur qilish, og'ishlarni o'z vaqtida aniqlash va to'g'ri boshqaruv qarorlarini qabul qilish mumkin.
Oqim namunasida amalga oshirilgan amaliyotni muvaffaqiyatli takrorlash uchun korxona menejerlari va xodimlari yo'qotishlarni minimallashtirish va joriy faoliyat samaradorligini oshirish uchun vositalarni o'rgatadilar. "ENERGO SYSTEMA nva" MCHJ muammolarni hal qilish, ishlab chiqarishni tahlil qilish, tezkor qayta ishlash, uskunalarning umumiy samaradorligini baholash bo'yicha trening dasturlarini taqdim etadi. Bu kompaniyada uzluksiz takomillashtirish madaniyatini shakllantirishga yordam beradi.
Eslatib o'tamiz, 30-may kuni Urganch shahrida Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vazirligi va O'zbekiston iqtisodiyot va sanoat vazirligi mehnat unumdorligini oshirish sohasida tajriba almashish bo'yicha o'zaro anglashuv memorandumini imzoladilar. Memorandum doirasida tomonlar ikki mamlakatning iqtisodiy salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan milliy loyihalarni amalga oshirish bo'yicha, xususan, Rossiya federatsiyasi hududida "mehnat unumdorligi va bandlikni qo'llab-quvvatlash"milliy loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan o'rtoqlashadilar.
FVM haqida
Mehnat unumdorligi sohasidagi federal vakolat markazi – FVM – "mehnat unumdorligi va bandlikni qo'llab-quvvatlash" milliy loyihasining operatori (milliy loyiha rahbari-Rossiya federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Oreshkin). Loyihaning asosiy vazifasi-tejamkor ishlab chiqarish texnologiyalarini joriy etish orqali Rossiya iqtisodiyotining asosiy xom-ashyo bo'lmagan tarmoqlarining o'rta va yirik korxonalarida mehnat unumdorligini oshirish 2024 yilga nisbatan yiliga 5% dan kam emas.
Loyiha shuningdek, biznesning mehnat unumdorligini oshirish, mahsulotni shakllantirish va mehnat unumdorligini oshirish bo'yicha xizmatlar bozoriga bo'lgan qiziqishini aniqlashga mo'ljallangan

5 ноября 2019г. ФЦК поделится с Узбекистаном лучшими практиками по повышению производительности труда
Федеральный центр компетенций в сфере производительности труда (ФЦК) 2 ноября заключил договор с Институтом прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан и ташкентским предприятием «ENERGO SYSTEMA NVA». Это предприятие станет первой в Узбекистане площадкой для внедрения технологий бережливого производства в рамках российско-узбекского сотрудничества в сфере производительности труда.
Договор подписан генеральным директором ФЦК Николаем Соломоном, первым заместителем директора Института прогнозирования и макроэкономических исследований Шухратом Шукуровым, генеральным директором ООО «ENERGO SYSTEMA NVA» Рашидом Каримовым в присутствии министра экономического развития РФ Максима Орешкина и министра экономики и промышленности Республики Узбекистан Ботира Ходжаева. Церемония подписания договора состоялась в Ташкенте в рамках саммита Совета глав правительств стран – членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Предприятие «ENERGO SYSTEMA NVA» специализируется на производстве электрощитового оборудования для промышленного и гражданского строительства. Производственные мощности предприятия оснащены современным оборудованием ведущих производителей, что позволяет выпускать широкую номенклатуру электрооборудования и металлоконструкций. Пилотный проект по оптимизации производственных процессов поможет компании не только повысить операционные и экономические показатели, но и стать образцом для других предприятий Узбекистана.
Согласно подписанному договору эксперты ФЦК передадут Институту прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан наработанные уникальные методики повышения производительности труда с использованием внутренних ресурсов предприятия без привлечения дополнительных инвестиций.
Кроме того, на предприятии «ENERGO SYSTEMA NVA» будут внедрены технологии бережливого производства, благодаря чему сократится время протекания процесса и излишние запасы незавершенного производства, а выработка за полгода реализации проекта повысится не менее чем на 10%. С этой целью в компании будет выбран наиболее финансово выгодный производственный поток. Совместно с рабочей группой эксперты ФЦК проведут его диагностику, используя инструменты бережливого производства, в частности, картирование и диаграмму «спагетти», отражающую перемещение продукции в процессе создания. Это позволит выявить проблемные места в потоке и устранить их с помощью применения системы 5С, стандартизированной работы, тянущей системы, потока единичных изделий, встроенного качества и других инструментов.
Совместно с рабочей группой компании специалисты ФЦК проведут декомпозицию целей предприятия. Для этого будет построено дерево целей, создана карта ключевых показателей эффективности и внедрены в практику информационные центры, благодаря которым можно визуализировать работу, своевременно выявлять отклонения и принимать правильные управленческие решения.
Для успешного тиражирования практики, реализованной на потоке-образце, менеджеров и сотрудников предприятия обучат инструментам, позволяющим минимизировать потери и повысить эффективность текущей деятельности. ООО «ENERGO SYSTEMA NVA» будут переданы тренинговые программы обучения по методике решения проблем, производственному анализу, быстрой переналадке, оценке общей эффективности оборудования. Это поможет сформировать в компании культуру непрерывных улучшений.