Rossiya-O'zbekiston o'zaro hamkorlikni kengaytirish va rivojlantirish
O'zbekiston Respublikasi bilan Rossiya Federatsiyasi o'rtasidagi hududlararo hamkorlikning birinchi forumi
2018-yil 18-oktabr kuni "O'zekspomarkaz" MKK maydonlarida O'zbekiston va Rossiya o'rtasidagi hududlararo hamkorlik birinchi forumi doirasida "Rossiya-O'zbekiston: o'zaro hamkorlikni kengaytirish va rivojlantirish" mavzusida davra suhbati (biznes nonushta) shaklida tantanali ochilish marosimi bo'lib o'tdi.
Tadbirda Rossiya federatsiyasi va O'zbekiston Respublikasi delegatsiyasining 700 nafar vakillari, xususan, Rossiya tomonidan 600 kishi va o'zbek tomonidan 100 kishi ishtirok etdi.
Tadbir so'ngida talabalar tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar tushunarli va ogohlikka da'vat etgan holda javob berdilar:
- Xodjayev Botir Asadillayevich - O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot vaziri;
- Tyurdenev Vladimir Lvovich-Rossiya Federatsiyasining O'zbekiston Respublikasidagi favqulodda va Muxtor elchisi;
- Levin Sergey Lvovich-Rossiya federatsiyasi qishloq xo'jaligi vazirining o'rinbosari;
- Ikramov Adham Ilhomovich-O'zbekiston Respublikasi savdo-sanoat palatasi raisi.
Rossiya delegatsiyasining chiqishlari va taqdimotlari, shuningdek, O'zbek tomoni, xususan:
- Lisovskiy Sergey Fedorovich–agrar-oziq-ovqat siyosati va tabiatdan foydalanish bo'yicha Federatsiya Kengashi qo'mitasi raisining birinchi o'rinbosari;
– Gusakov Nikita Valerevich - "EXAR" AJ Bosh direktori, Rossiya eksport markazi AJ katta vitse-prezidenti;
- Burnashev Shamil Rinatovich – O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar bo'yicha davlat qo'mitasi raisining o'rinbosari;
- Lazutkin Stanislav Sergeevich-GK Metprom direktorlar Kengashi raisi;
- Shmit Sergey Ivanovich - "Andijankabel" MCHJ QK direktori»;
- Spilenko Andrey Viktorovich-Rossiya klasterlari va texnoparklari assotsiatsiyasi direktori;
- Karimov Rashid Ismailovich - "ENERGO SYSTEMA NVA" MCHJ XK direktori»;
- Spilenko Andrey Viktorovich-Rossiya klasterlari va texnoparklari assotsiatsiyasi direktori
Tadbir doirasida quyidagi masalalar muhokama qilindi:
- Rossiya hududlarining eksport salohiyati;
- Ikki tomonlama loyihalarni qo'llab-quvvatlashda Rossiya federatsiyasi va O'zbekiston Respublikasi davlat hokimiyati organlarining roli;
- O'zbekiston Respublikasida yangi erkin iqtisodiy zonalarning istiqbollari;
- Xorijiy investitsiyalar sohasida qonunchilikni takomillashtirish masalasi;
- Rossiya eksportga yo'naltirilgan kompaniyalar uchun moliyaviy va moliyaviy qo'llab-quvvatlash vositalari.

18 октября 2018г. I ФОРУМ межрегионального сотрудничества между Российской Федерацией и Республикой Узбекистан
Пресс-релиз
Об организации торжественного открытия, круглого стола (бизнес завтрак)
«Россия-Узбекистан: расширение и развитие взаимного сотрудничества» в рамках
Первого форума межрегионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией
18 октября 2018 года на площадях НВК “Узэкспоцентр” состоялось мероприятие, повещенное торжественному открытию, в формате круглого стола (бизнес завтрак) «Россия-Узбекситан: расширение и развитие взаимного сотрудничества» в рамках Первого Форума межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Россией.
На мероприятии участвовали 700 представителей делегации Российской Федерации и Республики Узбекистан, в частности от российской стороны 600 человек и от узбекской стороны 100 человек.
На мероприятии выступили с приветственными речами:
- Ходжаев Ботир Асадиллаевич - министр экономики Республики Узбекистан;
- Тюрденев Владимир Львович - чрезвычайный и полномочный Посол Российской Федерации в Республике Узбекистан;
- Левин Сергей Львович - заместитель министра сельского хозяйства Российской Федерации;
- Икрамов Адхам Ильхамович - Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.
Организованы выступления и презентации делегации российской, а также Узбекской стороны, в частности:
- Лисовский Сергей Федорович – Первый заместитель председателя Комитета Совета Федерации по аграрно–продовольственной политике и природопользованию;
- Гусаков Никита Валерьевич – Генеральный директор АО ЭКСАР, Старший вице–президент АО Российский экспортный центр;
- Бурнашев Шамиль Ринатович – заместитель председателя государственного комитета по инвестициям Республики Узбекистан;
- Лазуткин Станислав Сергеевич – Председатель Совета директоров ГК Метпром;
- Шмит Сергей Иванович - Директор СП ООО «Андижанкабель»;
- Шпиленко Андрей Викторович – Директор Ассоциации кластеров и технопарков России;
- Каримов Рашид Исмаилович - Директор ИП ООО «ENERGO SYSTEMA NVA»;
- Шпиленко Андрей Викторович – Директор Ассоциации кластеров и технопарков России
В рамках мероприятия обсуждены нижеследующие вопросы:
- Экспортный потенциал российских регионов;
- Роль органов государственной власти Российской Федерации и Республики Узбекистан в поддержке двухсторонних проектов;
- Перспективы новых свободных экономических зон в Республике Узбекистан;
- Вопрос совершенствования законодательства в сфере иностранных инвестиций;
- Инструменты финансовой и нефинансовой поддержки для российских экспортно ориентированных компаний.